Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Hamulce pneumatyczne/hydrauliczne

( ilość produktów: 7 )

Samochody ciężarowe charakteryzujące się ogromną masą, z reguły wyposażone są w hamulce pneumatyczne. Jeśli mają także przyczepę, wykorzystuje się układ dwuprzewodowy. Tradycyjna wersja hydrauliczna, której budowa jest zdecydowanie mniej skomplikowana, stosowana jest najczęściej w lekkich samochodach osobowych.

Hamulce pneumatyczne w samochodach ciężarowych - jak działają?

Jeśli chodzi o hamulce pneumatyczne, ich działanie opiera się w głównej mierze na ciśnieniu wytwarzanym przez powietrze. To właśnie ono stanowi tzw. czynnik roboczy całego układu, którego budowa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana (w porównaniu z hamulcami hydraulicznymi). Co ciekawe, jedną z podstawowych kwestii, jaka wyróżnia te dwa rodzaje hamulców, jest ich zachowanie w momencie, kiedy przewody zostaną zerwane. W samochodach osobowych, czyli tam, gdzie w głównej mierze wykorzystuje się wersję hydrauliczną, taka awaria uniemożliwia zatrzymanie jadącego pojazdu. Dlaczego? Ponieważ dochodzi do wycieku całego płynu. Natomiast w przypadku układu pneumatycznego ? samochód zostaje natychmiast unieruchomiony.

Hamulce pneumatyczne do przyczepy - układ dwuprzewodowy

Hamulce pneumatyczne w samochodach ciężarowych dzielą się na jednoprzewodowe oraz na dwuprzewodowe. W pierwszej wersji występuje wyłącznie jeden przewód, który odpowiada za dostarczanie do układu sprężonego powietrza, a także za sterowanie hamulcami (obniżając powstałe ciśnienie). Natomiast konstrukcja dwuprzewodowa wykorzystywana jest przede wszystkim w cięższych, większych i szybszych pojazdach, ponieważ tylko ona gwarantuje bezpieczne zatrzymanie tak wielkiego gabarytu. W takim układzie jeden przewód zasila całość w sprężone powietrze, natomiast drugi odpowiada za samo sterowanie hamulcami ? zwiększając ciśnienie w przewodzie sterującym.

Hamulce hydrauliczno-pneumatyczne do przyczepy - kiedy stosujemy taki układ?

W ostatnich latach znaczna część zagranicznych producentów zaczęła wypuszczać na rynek ciągniki, które nie zostały wyposażone w hamulce pneumatyczne. W związku z tym niemożliwe jest połączenie ich z przyczepą z wbudowanym powyższym rodzajem układu, tak aby było to w pełni bezpieczne, a także zgodne z obowiązującym prawem. Jedynym rozwiązaniem są hamulce hydrauliczno?pneumatyczne, dzięki którym przyczepa po awaryjnym odłączeniu od ciągnika, natychmiast zostanie zatrzymana. A wszystko to za sprawą specjalnego zaworu bezpieczeństwa montowanego na belce czołowej.

Hamulce pneumatyczne do przyczepy - postaw na jakość!

Chcesz zakupić hamulce pneumatyczne bądź inne akcesoria przeznaczone dla samochodów ciężarowych, m.in. słupki kłonicowe, błotniki czy elementy oznakowania pojazdów? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. W Nadkola.pl proponujemy niezwykle bogaty asortyment, który charakteryzuje przede wszystkim najwyższa jakość. Materiały, z których zostały wykonane nasze artykuły, są niesamowicie wytrzymałe, a przy tym dostępne w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. W razie jakichkolwiek wątpliwości ? skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści z chęcią doradzą Ci w sprawie zakupu najlepszych części dla Twojego pojazdu, a także postarają się odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania!

pixel