W jakie elementy oświetlenia musi być wyposażony samochód ciężarowy?

Zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Można to osiągnąć nie tylko stosując się do przepisów, lecz także odpowiednio wyposażając swój samochód. W przypadku ciężarówek szczególne znaczenie mają elementy oświetlenia. Znacząco wpływają one na poziom bezpieczeństwa, jak i samym komfort jazdy podczas jazdy po zmroku. Jakie elementy oświetlenia są niezbędne i co warto wiedzieć na ich temat? Podpowiadamy!
Spis treści:
Oświetlenie tira – dlaczego jest tak istotne?
Oświetlenie tira to bardzo ważna kwestia, której każdy zawodowy kierowca powinien poświęcić chwilę uwagi. Warto zacząć od tego, że oświetlenie ciężarówki jest znacznie dokładniej uregulowane prawnie, niż w przypadku pojazdów osobowych. W przepisach znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak powinien być oświetlony pojazd oraz co jest zabronione. Niedostosowanie się do tych przepisów może skutkować bardzo wysokimi karami. Właściwe oświetlenie tira istotne jeszcze z kilku innych powodów. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy, pasażerom i przewożonym ładunkom, dostatecznej widoczności nawet podczas jazdy w najtrudniejszych warunkach, ułatwienie wykonywania poszczególnych manewrów oraz ułatwienie jazdy innym uczestnikom ruchu drogowego, którzy dzięki oświetleniu lepiej będą mogli ocenić, w jakiej odległości znajduje się ciężarówka.
Obrysówki – charakterystyczne oświetlenie każdej ciężarówki
Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej charakterystycznych elementów oświetlenia każdej ciężarówki są tzw. lampy obrysowe, potocznie nazywane obrysówkami. Dzięki swojej specyficznej budowie zapewniają one kierowcom znakomitą widoczność, a innym uczestnikom ruchu drogowego – precyzyjną ocenę gabarytów. Wyróżnić można aż trzy rodzaje lamp obrysowych. Pierwszym z nich są obrysówki przednie w białym odcieniu, drugim – obrysówki tylne w czerwonym odcieniu i ostatni – światła pozycyjne boczne w żółtym odcieniu. Warto mieć na uwadze to, że wygląd lamp obrysowych jest dokładnie unormowany. Ponadto, zgodnie z przepisami, mogą one być montowane jedynie w pojazdach i przyczepach, których szerokość przekracza 2,1 m (z wyjątkiem ciężarówek zarejestrowanych przed 1 stycznia 1986 roku).
Niezbędne elementy oświetlenia w ciężarówce – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Lampy obrysowe to nie wszystko, jeśli chodzi o niezbędne oświetlenie ciężarówki. Wymagane wyposażenie obejmuje również oświetlenie główne do jazdy dziennej i nocnej oraz oświetlenie dodatkowe w formie pomocniczych reflektorów. Jeśli chodzi o podstawowe oświetlenie, obejmuje ono takie elementy jak moduły i sterowniki świateł, reflektory, lampy tylne, oprawki do lampek, lampki oświetleniowe do kabin, światła halogenowe i wiele innych. Wszystkie z nich są bardzo ważne, dlatego powinny się one odznaczać najwyższą jakością wykonania, trwałością i niezawodnością. Każdy kierowca ciężarówki powinien zainwestować również w produkty pozwalające na łatwe oznakowanie pojazdu, np. w sytuacji wypadku lub awarii. Mogą być to np. folie odblaskowe lub tablice wyróżniające, których celem jest informowanie innych kierowców o dużych gabarytach lub nietypowych ładunkach.
Na co zwrócić uwagę, wybierając żarówki do samochodu ciężarowego?
Żarówki w samochodach ciężarowych muszą być przystosowane do bardzo trudnych warunków. Przede wszystkim muszą być one trwałe i niezawodne, a ponadto odporne na wstrząsy i dostatecznie wydajne. Wybierając żarówkę do samochodu ciężarowego, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona stosowana w pojeździe przy jego montażu. Informację na ten temat znaleźć można na opakowaniu produktu. Kolejna ważna kwestia to homologacja. – zakupiona żarówka musi być dopuszczona do użytku, a moc żarówki nie powinna być większa niż dopuszczalna, gdyż może prowadzić to do oślepienia innych kierowców. Jeśli chodzi o rodzaje żarówek, które najczęściej są wykorzystywane w ciężarówkach, są to ledy, halogeny i ksenony. W niektórych pojazdach stosuje się jeszcze tradycyjne żarówki (np. światła pozycyjne), są one jednak nieefektywne, dlatego coraz częściej zastępuje się je innymi, znacznie wydajniejszymi rodzajami.