Układy jezdne wykorzystywane w samochodach ciężarowych

Na układ jezdny w pojazdach składa się wiele współpracujących ze sobą elementów, których zadaniem jest umożliwienie poruszania się po drodze. Do najważniejszych składowych każdego układu jezdnego zalicza się koła jezdne i ich zawieszenia oraz osie lub mosty napędowe. W zależności od tego, jak jest zbudowany układ jezdny oraz jaki jest jego stopień zaawansowania, pojazd inaczej zachowuje się na drodze. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku ciężarówek.
Spis treści:
Rola układu jezdnego w samochodzie ciężarowym
Samochody ciężarowe to bardzo specyficzne pojazdy, które pomimo tego, że ich sposób działania jest bardzo zbliżony do tradycyjnych aut, charakteryzują się bardzo skomplikowaną i złożoną konstrukcją poszczególnych układów i podzespołów. Dotyczy to także układu jezdnego, czyli zespołu elementów, które wraz z zawieszeniem łączą koła z ramą. Sprawność i niezawodność układu jezdnego jest szczególnie istotna w ciężarówkach, ponieważ pojazdy tego typu narażone są na ogromne przeciążenia, wynikające z ich dużej masy. Zadaniem układu jezdnego w ciężarówkach jest więc nie tylko umożliwienie jazdy, lecz także przejmowanie obciążeń działających na koła napędowe oraz zapewnienie kierowcom bezpieczeństwa biernego.
Jak zbudowany jest układ jezdny w ciężarówce?
Niewiele osób wie, jak wygląda budowa ciężarówki. Trudno się temu dziwić – pojazdy tego typu nie dość, że są bardzo duże, to jeszcze są niezwykle skomplikowane i zaawansowane konstrukcyjnie. Jeśli chodzi o układ jezdny w ciężarówce, tu również można zauważyć pewne różnice, w porównaniu z samochodami osobowymi. W ciężarówkach najczęściej znajdują się dwie osie, ale na tylnej zamiast pojedynczych kół, zamontowane są tzw. koła bliźniacze. Taki zestaw ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o efektywność i komfort jazdy, zwłaszcza w przypadku gdy odbywa się ona w bardzo trudnych i wymagających warunkach. W ciężarówkach napęd zazwyczaj przenoszony jest na tylną oś, choć spotkać się można również z napędem na przód, a nawet na wszystkie koła.
W przypadku większych ciężarówek, np. ciągników siodłowych z naczepą, stosowane są poduszki zawieszenia. Działają one we współpracy ze sprężonym powietrzem, więc ich skuteczność w dużej mierze zależna jest od sprawności układu pneumatycznego. Takie rozwiązanie poza tym, że jest niezwykle skuteczne i trwałe, pozwala również na sprawne poziomowanie pojazdu z wykorzystaniem dedykowanego pilota, który zazwyczaj znajduje się przy fotelu kierowcy. Takie zawieszenie jest niezwykle łatwe w naprawie, świetnie radzi sobie z tłumieniem drgań, zapewnia łatwiejsze pokonywanie zakrętów oraz gwarantuje znacznie większy komfort i wygodę podczas jazdy z ładunkiem nawet z dużą prędkością.
Jeśli chodzi o elementy zawieszenia, ciekawym wyposażeniem ciężarówki mogą być również resory piórowe. Składają się one z kilku blach, nazywanych piórami, z których każda jest odpowiednio mniejsza od poprzedniej, a przy tym specyficznie wygięta. Dzięki takiej budowie resor przybiera charakterystyczny kształt łuku. Mogą być one umieszczone w pojeździe poprzecznie, pełniąc tym samym rolę stabilizatora, lub tradycyjnie – wzdłużnie. Resory piórowe mają zdolność do przenoszenia bardzo dużych obciążeń i to właśnie z tego powodu montowane są w ciężarówkach.
Kolejnym niezmiernie ważnym elementem układu jezdnego ciężarówek jest mechanizm różnicowy, czyli tzw. dyferencjał. Dzięki niemu możliwe jest poruszanie kół z uwzględnieniem kompensacji różnicy prędkości, jaka pojawia się na poszczególnych osiach, np. w trakcie pokonywania zakrętów.
Promień skrętu w pojazdach ciężarowych
W kontekście układu jezdnego warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy, która zawsze trzeba mieć na uwadze, a mianowicie promień skrętu samochodu ciężarowego. Przed rozpoczęciem jazdy warto upewnić się, jaka jest wartość tego parametru. Co ciekawe, w niektórych krajach europejskich, zgodnie z przepisami prawnymi, promień skrętu samochodów nie powinien przekraczać 12,5 m, gdyż w takim przypadku nie byłoby możliwe pokonywanie zakrętów i rond. W ciężarówkach wartość ta często je znacznie większa. Na szczęście w większości krajów, dopuszczalne jest wjechanie na sąsiedni pas.
Nadkola.pl – akcesoria i wyposażenie ciężarówek
Oferujemy wiele sprawdzonych produktów, które odznaczają się największą jakością wykonania, trwałością i niezawodnością. Ponadto wszystkie z nich objęte są gwarancją. Co można u nas znaleźć? Oferujemy m.in. komponenty do zabudów skrzyniowych, błotniki, nadkola i chlapacze, kliny pod koła, zderzaki i profile lampowe oraz wiele innych świetnych produktów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą!