Darmowa dostawa od 500,00 zł

Tablice wyróżniające na samochody ciężarowe — kto i kiedy musi je stosować?

2024-03-18

Czym są tablice wyróżniające?

Tablice wyróżniające najczęściej mają kształt prostokąta i wykonane są z odblaskowego materiału o fluorescencyjnych barwach. Ich kolorystyka to najczęściej połączenie czerwonego i żółtego. Zwykle występują w formie naklejek umieszczanych na tyle samochodu lub przyczepy. Tablice wyróżniające wykonuje się z trwałych materiałów, które pozwalają im zachować pierwotny wygląd nawet przez wiele lat. Dzięki temu zachowują one dużą odporność na rozdarcia czy kruszenie, są również niepodatne na wilgoć czy wysokie lub ujemne temperatury.Potrzebujesz wytrzymałych i zaprojektowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami tablic wyróżniających? Dobrze trafiłeś! Bogatą ofertę tych oznaczeń znajdziesz w sklepie Nadkola.pl, na stronie https://nadkola.pl/pol_m_Oznakowanie-pojazdow_Tablice-wyrozniajace-626.html.

Kto musi umieścić na pojeździe tablice wyróżniające?

Nakaz umieszczenia tablic wyróżniających dotyczy pojazdów długich i ciężkich, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 7,5 ton (z wyłączeniem ciągnika siodłowego) oraz przyczep i naczep, których długość przekracza 8 metrów lub których masa całkowita przekracza 10 ton. Zgodnie z prawem na ten krok muszą zdecydować się właściciele autobusów przegubowych II i III klasy (wg. przepisów o homologacji pojazdów). Warto pamiętać, że tablice wyróżniające to niejedyne oznaczenia, których umieszczenie na pojeździe jest obowiązkiem mającym źródło w aktualnych przepisach. W podobnej sytuacji są kierowcy przewożący nieletnich pasażerów czy odpad pochodzenia zwierzęcego. Dla przykładu, jeśli w pojeździe znajduje się zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży poniżej 18, kierowca powinien zadbać o umieszczenie na zewnątrz tabliczki z napisem „Uwaga! Przewóz dzieci”. 

Jak oznaczać pojazd ciężarowy z pomocą tablic wyróżniających?

Oznaczenia te trzeba umieścić z tyłu pojazdu, prostopadle i symetrycznie do osi podłużnej. Przepisy mówią również o wysokości, na jakiej mają być one przytwierdzone. Krawędzie tablic nie powinny znajdować się niżej niż 25 mm i nie wyżej niż 2100 mm od powierzchni jezdni. Jeśli zaś chodzi o krawędzie boczne, akceptowalny zakres to nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu ciężkiego  pojazdu samochodowego lub naczepy. Tablice na TIRach można umieszczać pionowo lub poziomo, jednak w wyborze ich orientacji trzeba wziąć pod uwagę dostępność miejsca na tyle samochodu.

pixel