Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rodzaje i typy gaśnic – jakie jest ich zastosowanie?

2022-10-25

Pożary zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie, a ogień może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Największym ryzykiem obciążone są miejsca użyteczności publicznej, a także firmy, budynki mieszkalne, czy wszelkiego rodzaju pojazdy. Wyposażenie ich w gaśnice wiąże się z niewielkim wydatkiem, a może uratować życie.  

Jakie są rodzaje gaśnic?

Gaśnice najlepiej podzielić ze względu na rodzaj środka gaśniczego, jaki zawierają.

Wyróżniamy:

Należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje pożarów i należy do nich dopasować rodzaj używanej gaśnicy. Źle dobrana gaśnica zwiększy niebezpieczeństwo i zamiast ugasić ogień jeszcze bardziej go podsyci. Informacja, do jakiego pożaru możemy zastosować konkretną gaśnicę, znajduje się na jej opakowaniu i określają ją poniższe oznaczenia:

  • Pożary klasy A – pożary materiałów stałych pochodzenia organicznego, np. drewna, papieru – gaśnica proszkowa, gaśnica pianowa
  • Pożary klasy B – pożary cieczy palnych, w tym również materiałów topiących się w procesie palenia, np. benzyna, rozpuszczalniki, smoła, lakiery – gaśnica proszkowa, gaśnica śniegowa (CO2) gaśnica pianowa,
  • Pożary klasy C – pożary gazów, np. gaz ziemny, propan-butan – gaśnica proszkowa, gaśnica śniegowa (CO2)
  • Pożary klasy D – pożary metali – gaśnica proszkowa (proszek D)
  • Pożary klasy E – pożary urządzeń pod napięciem oraz w okolicy urządzeń elektrycznych – gaśnica proszkowa
  • Pożary klasy F – pożary tłuszczów spożywczych, np. olej, frytura – gaśnica proszkowa, gaśnica pianowa, śniegowa z oznaczeniem F.

Na gaśnicy umieszczona jest instrukcja obsługi w formie tekstu i piktogramów.

Gdzie powinny być umieszczone gaśnice i jak oznakowane?

Miejsce, w którym znajduje się gaśnica w obiekcie, powinno być łatwo dostępne i niczym niezastawione, a także zaopatrzone w znak BF001 Gaśnica. Znak ten jest bardzo charakterystyczny – przedstawia gaśnicę oraz płomienie na czerwonym tle w białej ramie.

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, gaśnica musi obowiązkowo znajdować się w każdym pojeździe dopuszczonym do ruchu drogowego. W pojazdach zazwyczaj umieszcza się gaśnice samochodowe o wadze 1 kg. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się umieszczenie gaśnicy samochodowej 2 kg. Ważne, aby pamiętać o tym, że gaśnica samochodowa posiada termin przydatności i przynajmniej raz do roku należy zrobić jej przegląd. Koszt takiego przeglądu to około 10 zł.

Gaśnice mniejsze gabarytowo przeznaczone są do pojazdów, natomiast do miejsc użyteczności publicznej, zakładów pracy, szpitali, czy szkół należy wybrać gaśnice o wadze 4 kg lub większe. W naszym sklepie dostępne są różnego rodzaju gaśnice, zarówno gaśnice proszkowe jak i gaśnice pianowe, czy gaśnice wodne o różnej wadze.

Piana gaśnicza - rodzaje i zastosowanie


Kiedy porusza się temat gaszenia pożarów oraz środków gaśniczych, należy jeszcze wspomnieć o jednym z najbardziej rewolucyjnych wynalazków, jakim jest piana gaśnicza. Jest to mieszanka, w której znajduje się woda i środek gaśniczy oraz dwutlenek węgla.
Wyróżnić można kilka typów piany gaśniczej:

● lekka do gaszenia pożarów w pomieszczeniach zamkniętych,

● średnia, która ma mniejszy zasięg niż ciężka,

● ciężka, która ma duży zasięg i jest najczęściej stosowana.

Tego typu środek gaśniczy nadaje się do gaszenia pożarów z grup A, B oraz F. Co istotne, piana gaśnicza nie nadaje się natomiast do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych pod napięciem, gazów oraz metali.

Polecane

Skrzynka na gaśnice LAGO

Skrzynka na gaśnice LAGO

156,80 zł brutto/1szt.
Gaśnica proszkowa 6 kg

Gaśnica proszkowa 6 kg

167,48 zł brutto/1szt.
Uchwyt ADR na gaśnicę 6kg

Uchwyt ADR na gaśnicę 6kg

5,00 zł brutto/1szt.
Gaśnica mgłowa (wodna) 6 kg

Gaśnica mgłowa (wodna) 6 kg

303,49 zł brutto/1szt.
Gaśnica płynowa 6 KG

Gaśnica płynowa 6 KG

178,00 zł brutto/1szt.
Skrzynka na gaśnice LAGO

Skrzynka na gaśnice LAGO

99,37 zł brutto/1szt.
pixel