Jakie zastosowanie mają zabudowy wywrotki?

2024-02-01

Wywrotka to jeden z najpopularniejszych rodzajów zabudowy samochodów ciężarowych i dostawczych. Na co dzień korzystają z nich firmy komunalne i przedsiębiorstwa związane zwłaszcza z branżą budowlaną. Przydają się one także w rolnictwie, a także wszędzie tam, gdzie często występuje potrzeba przewozu dużej ilości sypkich materiałów. Zasada działania wywrotek jest dosyć prosta, jednak dają one mnóstwo możliwości. O tym, czym charakteryzuje się taki pojazd oraz jak można go wykorzystać, przeczytasz w tym artykule.

Czym jest wywrotka i jak działa?

Cechą, która odróżnia wywrotki od pozostałych typów samochodów dostawczych i ciężarówek, jest obecność ruchomej naczepy, którą można kontrolowanie przechylać. Wywrót paki (jej podniesienie i przechylenie) pozwala na proste opróżnienie jej zawartości, poprzez wysypanie jej przez burtę (najczęściej tylną, ale na rynku spotyka się także wywrotki z możliwością przechylania w trzy strony — do tyłu, w prawo i w lewo). Aby zapobiec przypadkowemu zsunięciu się towaru na kabinę kierowcy, stosuje się różne środki bezpieczeństwa, na przykład kratę zabezpieczającą. Mechanizmem, który umożliwia wywrot, jest zwykle układ hydrauliczny z jednym ramieniem roboczym. Ramię podnosi skrzynię osadzoną na naczepie i przechyla ją do tyłu (albo w 2 lub 3 strony, jeśli konstrukcja naczepy lub przyczepy wywrotki na to pozwala). Pod wpływem zmiany położenia, ładunek opuszcza naczepę. Obecnie coraz częściej stosuje się kipery z burtami unoszonymi lub zamykanymi na pilota.

Jakie zastosowanie mają zabudowy wywrotki?

Zabudowy typu wywrotka najczęściej montowane są na samochodach dostawczych i ciężarowych. Ze względu na ładowność tych typów pojazdów, można nimi przewozić ciężkie ładunki bez obaw o bezpieczeństwo. Z właściwości wywrotek na co dzień korzystają przedsiębiorstwa budowlane, transportujące nimi piach, żwir, gruz, cement oraz wiele innych surowców i materiałów. Te zabudowy przydają się one również w działalności rolniczej, gdzie umożliwiają łatwy transport i rozładunek płodów rolnych, nawozów czy ziemi. Takie modele pojazdów wchodzą także w skład floty firm komunalnych, zajmujących się zbieraniem odpadów czy zarządzaniem zielenią miejską. Wytrzymała zabudowa tego typu przydaje się podmiotom prowadzącym sprzedaż węgla, pelletu czy ekogroszku. Oferuje ona wiele możliwości także firmom remontowym, które mogą używać jej do przewozu gruzu z rozbiórki lub materiałów wykończeniowych. Zamierzając zastosować wywrotkę w swojej firmie, należy pamiętać o maksymalnej dopuszczalnej ładowności danego typu pojazdu i dostosować model zabudowy tak, by jak najlepiej odpowiadał potrzebom  działalności.

Gdzie szukać elementów zabudowy wywrotek?

Konstrukcja wywrotek składa się z wielu elementów, z których każdy ma znaczenie dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania naczepy. W celu modyfikowania lub wykonywania zabudowy na indywidualne zamówienie potrzeba więc nie tylko wiedzy, lecz również odpowiednich części. Trwałe, starannie wykonane akcesoria do naczepy można znaleźć w sklepie Nadkola.pl na stronie https://nadkola.pl/pol_m_Komponenty-do-zabudow-wywrotek-582.html. W naszej ofercie dostępne są takie elementy jak zamki burt, zawiasy, dźwignie otwierania, uchwyty zamków, stalowe zamki zatrzaskowe czy zestawy końcówek kulowych do wywrotu w różnych wymiarach. Wszystkie z naszych produktów pochodzą z ofert uznanych producentów i wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są solidne i pozwalają na długoletnią, bezproblemową eksploatację.  

pixel