Jakie są typy zabudowy samochodów dostawczych?

2024-04-19

Zabudowy samochodów dostawczych to rozwiązanie wykorzystywane od lat. Stosuje się je w celu zwiększenia funkcjonalności lub dostosowania specyfiki transportu do realnych potrzeb działalności. Standardowo można wykonać uniwersalną zabudowę aut dostawczych lub sięgnąć po rozwiązanie specjalistyczne. Za te ostatnie odpowiadają wyspecjalizowane warsztaty, które projektują i kompleksowo wykonują zabudowę dopasowaną do potrzeb klienta. Poznaj różne typy zabudowy busów i aut dostawczych.

Na jakich samochodach dostawczych powstają zabudowy?

Aby samochody zostały sklasyfikowane jako dostawcze, muszą spełniać określone normy. Podstawową z nich jest masa: nie może przekraczać 3,5 tony. Dodatkowo auta te muszą być oparte konstrukcyjnie na ramie. Do najpopularniejszych modeli aut dostawczych, na których wykonuje się kompleksowe zabudowy, to m.in.: Peugeot Boxer, Fiat Ducato, Volkswagen Crafter, Mercedes Benz Sprinter, Iveco Daily, Renault Master czy też Opel Movano.

Zabudowy pojazdów dostawczych – podstawowe rodzaje

Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zabudowy samochodów dostawczych. Jeżeli decydujesz się na jej wykonanie, koniecznie wybierz renomowany punkt serwisowy, który gwarantuje wysoką jakość realizacji i oferuje profesjonalne usługi. Wszystko po to, aby zapewnić sobie bezpieczną eksploatację samochodu oraz spełnić przepisy drogowe związane z transportem. Poniżej przedstawiono podstawowe typu zabudowy pojazdów dostawczych.

Zabudowa typu chłodnia

Zabudowy samochodowe typu chłodnia są bardzo popularne. Pozwalają na bezpieczny transport produktów wymagających utrzymania specjalnych warunków temperatury powietrza. W zależności od potrzeb klienta, tego typu auta chłodnie mogą być wyposażone w agregat, który dba o utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz kontenera. Alternatywą są izotermy, które swoje działanie opierają na dobrej izolacji i materiałach o niskim współczynniku przenikania ciepła. 

Zabudowa typu bus

Ten typ znany jest również jako mikrobus. Przeznaczony jest do przewozu osób. Busy tego typu składają się z zamkniętego nadwozia typu van oraz wyposażane są m.in. w podłogę, podsufitki, ściany wewnętrzne i fotele. Powstały w ten sposób mikrobus wykorzystywany jest m.in. jako taksówka, pojazd do przewozu pracowników czy też osób niepełnosprawnych.

Zabudowa typu kombi

Zabudowy tego typu charakteryzują się podwyższonym dachem oraz wydłużonym nadwoziem samonośnym. Zazwyczaj montuje się je przy mniejszych pojazdach. W zależności od konstrukcji, w zabudowie kombi można uwzględnić dodatkowy rząd foteli i okna. Wówczas pojazd może być użytkowany zarówno do przewozu osób, jak i towarów. Ponadto w tego typu zabudowie występują otwierane drzwi lub podnoszona klapa.

Zabudowa typu furgon

Nadwozie tego typu służy tylko do przewozu towarów. W zabudowie nie uwzględnia się okien, co wyklucza możliwość transportu osób. Zabudowy tego typu doskonale sprawdzają się przy transporcie różnego rodzaju ładunków, które nie wymagają specjalistycznych warunków, w tym utrzymania niskiej temperatury i zachowania ciągu chłodniczego.

Zabudowa skrzyniowa

Popularna skrzynia to rodzaj zabudowy chętnie wykorzystywany przez firmy transportowe i budowlane. Tego typu rozwiązanie służy do przewozu różnego rodzaju towarów, jednak z wyłączeniem artykułów: medycznych, farmaceutycznych i spożywczych. Przy skrzyni w większości przypadków mamy do czynienia z zabudową otwartą, która może być zamykana plandeką, co zwiększa zabezpieczenie ładunku przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Zabudowa typu van

Van to zabudowa pasażersko-towarowa. Tego typu samochodem można przewozić jednocześnie osoby i towary. Wiele nowoczesnych rozwiązań z tej kategorii posiada budowę modułową i wyjmowany rząd foteli. W ten sposób zwiększa się powierzchnię ładunkową. Zabudowa typu van chętnie wykorzystywana jest m.in. przez: specjalistów z branży instalacyjnej, firmy produkcyjne, kurierów czy też hurtownie i dystrybutorów.

pixel