Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaką funkcję pełnią chlapacze do przyczepy?

2024-06-04

Jednym z elementów wyposażenia samochodu ciężarowego oraz przyczepy są chlapacze. Stosuje się je w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Część ta ma wpływ zarówno na komfort jazdy kierowcy auta wyposażonego w chlapacze, jak i innych uczestników ruchu. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie są chlapacze, jakie ich rodzaje wyróżniamy oraz jaką funkcję pełnią.

Czym są chlapacze do przyczep?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie są chlapacze, które profesjonalnie nazywa się fartuchami przedłużającymi. To elementy wykonywane z wysokiej jakości, sztywnej gumy, które montuje się bezpośrednio za kołami tylnej osi w samochodach ciężarowych lub ciągnikach siodłowych. W określonych warunkach stosowanie chlapaczy do naczep jest obowiązkowe. Dzieje się tak wtedy, gdy dolna krawędź błotnika znajduje się nad jezdnią na wysokości większej niż 1/4 odległości pomiędzy tym błotnikiem a daną osią obrotu tylnego koła. Należy przy tym pamiętać, że odległość tę mierzy się w płaszczyźnie poziomej. Jeżeli zachodzi taka przesłanka, to gumowy chlapacz jest elementem obowiązkowym wyposażenia pojazdu ciężarowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Podstawowe rodzaje chlapaczy do przyczepki

Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów chlapaczy dostępnych na rynku. W przypadku samochodów ciężarowych chętnie stosuje się chlapacze antyrozbryzgowe, które przeznaczone są do umieszczania na błotniku. Mocuje się je na dedykowanej ramie. Jeszcze innym wyborem są chlapacze fartuchowe. To części do przyczep i naczep, które powszechnie stosowane są przez firmy transportowe po to, aby zoptymalizować koszty świadczonych usług. Ponadto chlapacze różnią się m.in. rozmiarem (np. 13, 14, 15) oraz jakością wykonania. Bez wątpienia warto stawiać na produkty od renomowanych producentów. Choć ich cena może być nieco wyższa, to jednak gwarantują większą skuteczność działania. 

Funkcje chlapacza do przyczep samochodowych i naczep

Odpowiednio zamontowane chlapacze w pojeździe ciężarowym lub przyczepie pełnią kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim ograniczają ilość wody, która wyrzucana jest przez koła w trakcie jazdy. Dzięki temu minimalizuje się zjawisko zachlapania reflektorów i szyb pojazdów, które znajdują się za naczepą. Wpływa to na wzrost bezpieczeństwa i komfort jazdy innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto chlapacze gumowe redukują zjawisko wyrzucania spod kół żwiru i kamieni, które również mogą stanowić zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego i powodować ryzyko uszkodzenia auta. Za tego typu wypadki odpowiada kierowca pojazdu, spod którego wyleciał kamień. Może to powodować dodatkowe koszty, dlatego lepiej zainwestować w jakościowe chlapacze. Jak chlapacze do przyczepy wpływają na komfort kierowcy auta, w którym je zamontowano? Przede wszystkim zmniejszają zabrudzenie metalowych elementów auta oraz chronią je przed szkodliwym działaniem soli w okresie zimowym. Zminimalizowana zostaje ilość uderzeń kamieni i żwiru, które z czasem mogłyby prowadzić do uszkodzenia malowanej powłoki i powodować koszty ze strony firmy transportowej. Stosowanie chlapaczy pozwala zmniejszyć to zagrożenie i ograniczyć koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Gdzie kupić chlapacze?

Atrakcyjną ofertę chlapaczy do przyczepy przygotowano w sklepie Nadkola. Szczegółowa oferta dostępna jest pod linkiem https://nadkola.pl/pol_m_Blotniki-nadkola-chlapacze_Chlapacze-616.html. Znajdziesz tu starannie wyselekcjonowane produkty, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz odpornością na intensywną eksploatację. 

pixel