Jak wymienić koło w ciężarówce?
To sytuacja, której obawia się każdy zawodowy kierowca: Uszkodzenie opony w trakcie jazdy skutkuje potrzebą wymiany koła. Można spróbować to zrobić we własnym zakresie lub skorzystać z usług warsztatu oferującego usługi z dojazdem do kierowcy. W tym artykule sprawdzimy, jak wygląda wymiana koło w ciężarówce i jak to zrobić samodzielnie.
Chcesz sam wymienić koło w ciężarówce? Na początek zadbaj o bezpieczeństwo
Bez dwóch zdań wielu osobom wymiana koła w ciężarówce (w ciągniku lub naczepie) wydaje się nie lada wyzwaniem. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, jednak po odpowiednim przygotowaniu możesz zrobić to sam. Ważne jednak, aby na każdym etapie procesu wymiany uszkodzonego koła zadbać o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Przede wszystkim pojazd powinien znajdować się w miejscu, gdzie nie blokuje on przejazdu innym uczestnikom ruchu drogowego. W miarę możliwości warto zjechać do zatoczki lub na parking. Kierowca powinien ustawić auto na utwardzonej i równej drodze oraz zabezpieczyć je przed niekontrolowanym przemieszczeniem się (np. za pomocą klina). Ponadto za pojazdem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy, a kierowca powinien założyć kamizelkę odblaskową, aby być lepiej widocznym dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. To podstawowe zasady dbania o bezpieczeństwo.
Przygotowanie do wymiany koła w ciężarówce
Kolejnym krokiem jest przygotowanie się do całego procesu. Jeżeli chcesz zmienić koło we własnym zakresie, to sprawdź, czy posiadasz dobre koło zapasowe. Następnie przygotuj niezbędne narzędzia. Te warto wozić w dedykowanej skrzynce narzędziowej. Zmiana koła w każdym pojeździe ciężarowym może przebiegać nieco inaczej. Warto więc zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu. W niej znajdziesz takie informacje, jak m.in.: rozmieszczenie punktów podnoszenia. W przypadku wątpliwości warto sprawdzić też dedykowane filmy na YouTube udostępniane przez branżowych ekspertów lub przez oficjalny serwis producenta pojazdu.
Narzędzia niezbędne do wymiany koła
Do wymiany koła w pojeździe ciężarowym potrzebujesz kilku podstawowych narzędzi, których parametry pozwalają na korzystanie z nich przy aucie o dużej masie i gabarytach. Do narzędzi tych należą przede wszystkim: podnośnik hydrauliczny o dużej nośności, klucz z adapterem do nakrętek, akcesoria do demontażu i montażu koła oraz kliny. Wyciągarkę do koła zapasowego znajdziesz w naszym sklepie pod tym linkiem https://nadkola.pl/product-pol-18654-WYCIAGARKA-KOLA-ZAPASOWEGO.html.
Wymiana koła w pojeździe ciężarowym – schemat działania
Po odpowiednim przygotowaniu możesz przejść do wymiany koła. Po ustabilizowaniu pojazdu, zaciągnij hamulec ręczny i użyj klinów. Za pomocą podnośnika hydraulicznego podnieś pojazd, a następnie zdemontuj uszkodzone koło, uważając na to, aby nie uszkodzić felgi. Kolejnym krokiem jest montaż zapasowego koła, które znajduje się w dobrym stanie technicznym i posiada odpowiednie ciśnienie. Przykręcanie koła powinno przebiegać krzyżowo. Oznacza to, że dokręca się stopniowo śruby znajdujące się po przeciwnych stronach. Wszystko po to, aby zadbać o odpowiedni nacisk na felgę i zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia. Później opuszcza się pojazd. Gdy ten znajduje się już na podłożu, należy dokręcić nakrętki. Cała procedura powinna przebiegać z zachowaniem najwyższych standardów i dokładności. W ten sposób unikniesz ewentualnych błędów lub problemów związanych z niewłaściwą wymianą koła. Jeżeli obawiasz się przeprowadzenia wymiany we własnej zakresie, to skorzystaj z firmy wulkanizacyjnej świadczącej usługi z dojazdem do kierowcy.