Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak oznakować pojazd ciężarowy?

2024-04-15

Wszystkie pojazdy długie i ciężkie poruszające się po drogach powinny posiadać specjalne oznaczenia. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W ramach znakowania tego typu pojazdów stosuje się m.in. tablice wyróżniające oraz odblaskowe taśmy konturowe. Dzięki temu samochód jest jeszcze lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, nawet podczas trudnych warunków pogodowych i po zmroku. Z tego artykułu dowiesz się, jak jakie odblaski i tablice stosować przy ciężarówkach.

Obowiązek oznakowania pojazdów ciężarowych - kogo dotyczy?

Pojazdy ciężkie i długie, których masa przekracza 7,5 tony, powinny być oznakowanie zgodnie z przepisami polskiego prawa. Wyjątek stanowią tu ciągniki siodłowe, które pomimo swojej dużej masy jednostkowej nie podlegają tym wymaganiom. Regulacje kwestii zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku wraz z późniejszymi zmianami. Przepisy tego aktu prawnego są zgodne z Prawem o ruchu drogowym.

Tablice wyróżniające odblaskowe dla pojazdów ciężarowych

Podstawowym elementem znakowania pojazdów ciężarowych i ich przyczep są tablice wyróżniające. Tablica tego typu składa się ze skośnych pasów umieszczonych pod kątem 45° ± 5°. Szerokość jednego pasa to 10-25 mm. Na przemian umieszcza się pasy żółte z materiału odblaskowego oraz pasy czerwone z materiału fluorescencyjnego. Stosowane tablice muszą spełniać wymogi prawne. Montuje się je z tyłu pojazdu symetrycznie i prostopadle do jego osi wzdłużnej. Tablice dostępne są w formie samoprzylepnej lub do stałego montażu na klej. Należy umieszczać je na naczepie samochodu zgodnie ze wskazaną w przepisach specyfikacją.

Czym są taśmy konturowego oznakowania pojazdów?

Sprawdzonym wyborem są również taśmy konturowe odblaskowe. To taśmy, które stosuje się dookoła tyłu naczepy oraz po jej bokach. Przykleja się je wzdłuż krawędzi kontenera. Zadaniem taśmy odblaskowej jest odbijanie światła innych pojazdów, dzięki czemu uczestnicy ruchu drogowego szybciej dowiadują się o obecności na drodze ciężarówki. Wszystko po to, aby zachować zwiększone bezpieczeństwo jazdy.Stosowanie konturowych taśm odblaskowych do oznakowania wiąże się z koniecznością spełnienia przepisów regulaminu nr 104 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (w skrócie ECE104). Folie odblaskowe i taśmy muszą być przyklejane zgodnie ze znajdującymi się tam wytycznymi. Szeroki wybór wysokiej jakości taśm konturowych od renomowanych producentów znajdziesz w sklepie https://nadkola.pl/pol_m_Oznakowanie-pojazdow_Folie-odblaskowe-670.html. W asortymencie znajdują się m.in. produkty amerykańskiej firmy 3M.

Dlaczego prawidłowe oznakowanie ciężarówki jest tak ważne?

Dlaczego znakowanie pojazdów ciężkich jest tak ważne? Przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tablice taśmy odblaskowe konturowe sprawiają, że pojazd jest jeszcze lepiej widoczny z większej odległości. O ile w dzień nie zwracamy na to uwagi, o tyle po zmroku lub w trakcie opadów atmosferycznych może okazać się kluczowe dla ochrony zdrowia i życia. Bezpieczna jazda przekłada się też na większą efektywność oferowanych usług przewozowych i mniejszą liczbę wypadków. Dzięki temu prowadzenie przedsiębiorstwa transportowego jest jeszcze bardziej opłacalne. Brak odpowiednich znaków na naczepie ciężarówki naraża kierowcę oraz właściciela firmy logistycznej na konsekwencje w postaci mandatów i innych kar finansowych.

pixel