Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak odblokować hamulce pneumatyczne?

2024-03-29

Hamulcowy układ pneumatyczny stosowany jest w pojazdach, które ze względu na swoje duże rozmiary i masę nie byłyby w stanie wydajnie korzystać z systemu hydraulicznego. Modele powietrzne znajdziemy obecnie przede wszystkim w samochodach ciężarowych, ale także w wielu maszynach budowlanych, rolniczych czy w autobusach. Kierowcy tych pojazdów często mogą spotkać się  problemem zablokowanego hamulca. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, jak odblokować i przywrócić hamulec pneumatyczny do działania.

Jakie są przyczyny blokowania hamulców pneumatycznych?

Układy hamulcowe są dość skomplikowane, a przez to i trudno przewidzieć, kiedy pojawi się w nich awaria. Użytkownicy pojazdów z pneumatycznym systemem hamowania rzadziej doświadczają problemów z przegrzewaniem. Konstrukcja powietrznych modeli wyklucza również wycieki płynu hamulcowego. Jedną z częściej występujących usterek w układach pneumatycznych jest zablokowany hamulec w naczepie lub samochodzie.Taki problem może być wynikiem gromadzących się wewnątrz systemu zanieczyszczeń lub skraplającej się i zamarzającej w przewodach wodzie. Częstą przyczyną jest też rozszczelnienie siłownika lub innego elementu, w wyniku czego spada ciśnienie w układzie pneumatycznym i hamulec nie jest w stanie poprawnie działać.

Co zrobić, gdy układ pneumatyczny się blokuje?

Jeśli zmagasz się z problemem zablokowanego hamulca pneumatycznego, do wyboru masz przede wszystkim dwie drogi jego rozwiązania. Pierwsza z nich zakłada samodzielną próbę naprawy układu. Takie przedsięwzięcie ma szansę się powieść tylko wtedy, gdy wiesz, skąd wynika usterka i dysponujesz częściami i narzędziami do rozwiązania problemu.Drugą, znacznie pewniejszą opcją, jest odwiedzenie specjalisty i skonsultowanie z nim zarejestrowanego problemu. Choć często wydaje się to ostatecznym krokiem, musisz pamiętać, że poleganie na samodzielnie wykonanych naprawach jest niebezpieczne. Jeśli przygotowujesz samochód do jazdy w dalszą trasę, usunięcie uszkodzenia z pomocą specjalisty to absolutna konieczność.

Jak odblokować hamulce pneumatyczne?

Jeśli hamulec nie działa z powodu zbyt niskiego ciśnienia w układzie, prawdopodobnie doszło do rozszczelnienia któregoś z elementów. Zwykle będzie to problem z siłownikiem, czyli elementem odpowiedzialnym za blokowanie kół naczepy, jeśli w układzie znajduje się za mała ilość powietrza. Czasem przyczyną blokady może być też uszkodzony przewód hamulcowy.Zanim rozpoczniesz poszukiwania problemu i naprawę, zadbaj o zabezpieczenie pojazdu przed niekontrolowanym poruszaniem się. W tym celu pod oponami samochodu i naczepy ustaw kliny pod koła, a także zaciągnij hamulec ręczny. Problem leży w naruszonym przewodzie?  Do uszczelnienia możesz wykorzystać metalowe szybkozłączki i opaski zaciskowe, umieszczając je na usterce.Jeśli problem wynika z rozszczelnienia siłownika, zacznij od odkręcenia przewodu przy siłowniku z pomocą klucza w odpowiednim rozmiarze. Następnie możesz przejść do odblokowania hamulca. Z „kieszonki” umieszczonej na boku siłownika wyjmij długą śrubę, a następnie wkręć ją w otwór znajdujący się z przodu tego elementu. Umieszczając ja, zadbaj o jej pozycję i upewnij się, nie nie spoczywa ona luźno czy pod krzywym kątem. Wkręcenie śruby pozwoli odblokować sprężynę — zrób to tak, by część gwintu wystawała poza otwór. Po zakończeniu wystarczy już tylko z powrotem wkręcić przewody hamulcowe i przetestować działanie hamulca.Pamiętaj, że ta metoda naprawy jest tymczasowa i wiąże się z pozbawieniem układu jednego hamulca. W związku z tym po odblokowaniu koła należy jak najszybciej odstawić naczepę do serwisu.

Części do pneumatycznego układu hamulcowego — wybierz najlepsze modele z oferty Nadkola.pl!

Planujesz modernizację lub wymianę elementów pneumatycznego układu hamulcowego? Koniecznie zapoznaj się z ofertą Nadkola.pl! W naszym sklepie przygotowaliśmy dla Ciebie starannie produkty pochodzące z ofert renomowanych producentów części i akcesoriów samochodowych. Zajrzyj na stronę https://nadkola.pl/pol_m_Hamulce-pneumatyczne-hydrauliczne-851.html i poznaj bogatą gamę elementów dla układu hamulcowego w Twoim pojeździe ciężarowym i nie tylko.

pixel