Jak i gdzie legalizuje się gaśnice samochodowe?
Obowiązkiem każdego właściciela auta jest posiadanie w nim zalegalizowanej gaśnicy samochodowej z ważną homologacją. Oznacza to, że należy regularnie weryfikować termin legalności tego środka gaśniczego, aby uniknąć konsekwencji w postaci mandatu. To ważne także ze względów bezpieczeństwa, ponieważ gaśnica powinna zachować swoją sprawność. Dowiedz się, w jaki sposób i gdzie legalizuje się gaśnice samochodowe.
Gaśnica jako obowiązkowe wyposażenie samochodu zarejestrowanego w Polsce
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gaśnica jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia samochodów zarejestrowanych w Polsce. Ten środek ochrony przeciwpożarowej musi być sprawny. Oznacza to, że ważne jest, aby posiadał ważną homologację. Eksperci zalecają posiadanie w samochodzie gaśnicy minimum typu BC (gaszenie płynów i gazów) lub ABC (gaszenie płynów, gazów i ciał stałych). Jednocześnie minimalna pojemność gaśnicy to 1 kg, choć rekomenduje się posiadanie środków o dwukrotnie większej pojemności. Jako kierowca powinieneś sprawdzać okres legalizacji gaśnicy i uważać na to, aby nie straciła swojej ważności. Inne obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu to m.in.: tablica rejestracyjna i trójkąt ostrzegawczy. Brak gaśnicy lub jakichkolwiek z tych elementów skutkuje mandatem.
Gdzie legalizuje się gaśnicę samochodową?
Sprzęt gaśniczy ma określony termin ważności. Można go sprawdzić bezpośrednio na gaśnicy, ponieważ jest na niej wybity. Jeżeli się go przekroczy, to gaśnica może okazać się nieprzydatna w trakcie gaszenia pożaru. Dzieje się tak też wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego gaśnicy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać ją przeglądowi technicznemu.
Gdzie legalizuje się gaśnice samochodowe?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (zastosowanie ma tu Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia) legalizacja gaśnicy może zostać przeprowadzona tylko przez specjalistyczny ośrodek. Dokonuje jej Autoryzowany Zakład Serwisowy. Jego obowiązkiem jest wykonanie przeglądu i ewentualnej naprawy z wykorzystaniem oryginalnych części zamiennych. Wszystko musi być zgodne ze wskazaniami producenta. W taki sposób zadbasz o najwyższy standard bezpieczeństwa i sprawność gaśnicy.
Ile kosztuje legalizacja gaśnicy samochodowej?
Nie ma się czego obawiać. Legalizacja gaśnicy w Autoryzowanym Zakładzie Serwisowym nie wiąże się z dużym wydatkiem. Standardowo jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Zależy to m.in. od typu gaśnicy. Sam przegląd nie trwa długo.
Dlaczego przegląd gaśnic i dbanie o ich stan techniczny jest tak ważne?
Pierwszy przegląd gaśnicy zazwyczaj należy wykonać po roku od daty produkcji. Wyjątek stanowią tu gaśnice proszkowe BC. W ich przypadku pierwszy przegląd techniczny powinien mieć miejsce po dwóch latach. Należy tego przestrzegać, aby wydłużyć okres gwarancji na ten produkt oraz zadbać o jego przydatność wtedy, gdy będzie to niezbędne.
Sprawność gaśnicy ma wpływ na to, czy uda nam się ugasić pożar. Tylko przy prawidłowym jej użyciu zapewnimy bezpieczeństwo osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Pamiętaj też o tym, że gaśnica samochodowa z powodzeniem może być wykorzystywana również w przypadku innych pożarów (np. pożar grilla lub małej architektury ogrodowej). Wykonując regularne przeglądy i naprawy (te obowiązkowe są po pięciu latach od daty produkcji), dbasz o utrzymanie tego środka ochrony przeciwpożarowej w optymalnym stanie technicznym. Posiadanie gaśnicy w samochodzie to Twój obowiązek, a za brak legalizacji grozi dotkliwy mandat.
Szukasz dobrej gaśnicy z homologacją? Znajdziesz ją w sklepie Nadkola. Oferta dostępna jest pod linkiem: https://nadkola.pl/pol_m_Gasnice-852.html.