Jak działają hamulce hydrauliczne?
Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych układów stosowanych w samochodach. Od jego jakości i niezawodności działania zależy bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Wśród technologii wykorzystywanych w tym obszarze znajdują się hamulce hydrauliczne tarczowe. W tym artykule sprawdzimy, czym one są oraz na czym polega zasada ich działania.
Czym są hamulce hydrauliczne?
Hamulce hydrauliczne to jedno z rozwiązań stosowanych w pojazdach osobowych oraz w samochodach ciężarowych. Układ tego typu składa się z kilku podstawowych elementów, w tym m.in.:
- przewodów ciśnieniowych;
- pompy;
- cylinderków roboczych zlokalizowanych przy każdym z kół pojazdu (te przy przednich kołach są większe od tych przy tylnych kołach);
- płynu hamulcowego.
W zdecydowanej większości samochodów osobowych stosuje się dwa obwody hamulcowe. Ma to związek z kwestią bezpieczeństwa. Dwa układy stosuje się po to, aby wciąż umożliwić hamowanie pojazdu w momencie, gdy jeden z obwodów ulegnie awarii. Jeżeli samochód nie posiada systemu ABS, w jego budowie w układzie hamulcowym stosuje się tzw. korektor siły hamowania. To element, który odpowiada za równomierne rozłożenie nacisku na hamulce zlokalizowane z przodu i z tyłu pojazdu.
Gdzie stosuje się układ hamulcowy hydrauliczny?
Obecnie hamulec tarczowy hydrauliczny znajduje zastosowanie w różnego rodzaju pojazdach. To nie tylko samochody osobowe i pojazdy ciężarowe. To także rowery oraz samoloty. Oczywiście układ hydrauliczny rowerowy jest odpowiednio mniejszy i posiada mniejszą siłę hamowania niż ten, który stosuje się w ciężarówce o dużej masie. Alternatywą są hamulce pneumatyczne, które często znajdują zastosowanie w ciężkich pojazdach.
Zasada działania hamulców hydraulicznych
Hamulce hydrauliczne – jak działają? System uruchamia się po naciśnięciu przez kierowcę samochodu pedału hamulca. W tym czasie płyn hamulcowy znajdujący się w układzie transportowany jest do tłoków w cylindrach hamulcowych. Dzieje się tak dlatego, że jeden cylinder działa jak pompa i po wciśnięciu tłoczka płyn hydrauliczny jest przepychany do drugiego cylindra. W efekcie obserwuje podniesienie się drugiego tłoka znajdującego się przy drugim kole. Następuje bezpośredni kontakt klocków hamulcowych (lub innych elementów ciernych) z tarczą hamulcową. Prowadzi to do zmniejszenia prędkości pojazdu. Im mocniejszy nacisk, tym hamowanie jest gwałtowniejsze. Tak w dużym skrócie można opisać zasadę działania hydraulicznego układu w samochodzie.
Jakie są zalety stosowania hamulców hydraulicznych?
Hamulce hydrauliczne mają swoje zalety. Przede wszystkim w trakcie ich używania występuje równomierny nacisk na koła z obu stron samochodu. Dzięki temu hamowanie jest bezpieczniejsze i nie powoduje zagrożeń związanych ze ściąganiem auta w jedną ze stron. Ponadto regulacja systemu hydraulicznego okazuje się relatywnie prosta. Obowiązkiem kierowcy jest regularna weryfikacja skuteczności hamulców. Jeżeli coś budzi Twój niepokój, hamowanie nie przebiega prawidłowo lub generuje hałas, to należy niezwłocznie zgłosić się do zaufanego warsztatu mechaniki samochodowej. Auta poruszające się po drodze powinny mieć w pełni sprawny układ hamulcowy. Zależy Ci na zakupie wysokiej jakości hamulców hydraulicznych i ich elementów konstrukcyjnych? Kompleksową ofertę znajdziesz tutaj: https://nadkola.pl/pol_m_Hamulce-pneumatyczne-hydrauliczne-851.html.