Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile ważna jest gaśnica samochodowa?

2024-01-23

Gaśnica samochodowa to jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego pojazdu. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie szybkiego i skutecznego działania w przypadku wybuchu pożaru w samochodzie lub w jego najbliższym otoczeniu. Chociaż pożary w samochodach nie zdarzają się często, to, jednak gdy już do nich dojdzie, mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla pojazdu, ale przede wszystkim dla jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Termin ważności gaśnicy samochodowej - podstawowe informacje

W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, gaśnica w pojeździe musi nie tylko być ważna, ale również spełniać określone wymagania techniczne. Aby sprawdzić termin ważności gaśnicy proszkowej w samochodzie, warto zwrócić uwagę na datę podaną na jej etykiecie. Z reguły zachowuje ona swoją ważność przez 2-3 lata od momentu jej produkcji. Jeśli w trakcie kontroli drogowej okazałoby się, że samochód nie posiada gaśnicy lub jest ona nieważna, kierujący może zostać ukarany mandatem. Jego wysokość jest zazwyczaj ustalana przez kontrolującego policjanta, ale często oscyluje wokół kwoty 100 złotych. Podczas kontroli drogowej, funkcjonariusz ma pełne prawo do weryfikacji ważności gaśnicy oraz oceny jej stanu technicznego. Jeśli stwierdzi, że jest ona nieważna lub nie spełnia określonych norm, właściciel pojazdu zostanie poinformowany o konieczności jej wymiany lub naprawy w wyznaczonym terminie. Niewywiązanie się z tego obowiązku może nie tylko skutkować mandatem, ale również negatywnie wpłynąć na wartość składki ubezpieczeniowej. Możliwe jest obniżenie zniżek w ubezpieczeniu OC lub AC, a w skrajnych przypadkach nawet ich unieważnienie.

Legalizacja gaśnicy samochodowej

Konieczność posiadania gaśnicy w samochodzie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Legalizacja gaśnicy proszkowej to konieczne badanie techniczne mające na celu ustalenie, czy dana gaśnica jest sprawna i jest gotowa do działania w sytuacji wybuchu pożaru. W Polsce, zgodnie z przepisami prawa, gaśnice proszkowe muszą przechodzić taki proces co 2 lata. Osoba posiadająca gaśnicę powinna zwrócić uwagę na datę jej ostatniej legalizacji i ważności. Jeśli data ważności wygasa przed terminem legalizacji, to należy ją wymienić na nową lub oddać do legalizacji przed upływem tego terminu. W przypadku produktów, których ważność jest dłuższa niż termin przeglądu gaśnicy samochodowej, automatycznie jej ważność jest przedłużana o dwa lata od dnia legalizacji. Po przeprowadzeniu całego procesu właściciel otrzymuje certyfikat, na którym widnieją istotne informacje, takie jak unikalny numer gaśnicy, data ostatniego badania, przewidywana data kolejnej legalizacji oraz ważność gaśnicy. Istotne jest, aby pamiętać o regularnych badaniach, ponieważ ich pominięcie może prowadzić do konsekwencji finansowych, czyli mandatów nałożonych za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów prawa.

Data ważności gaśnicy samochodowej a termin legalizacji - podsumowanie

Brak gaśnicy samochodowej lub jej ważności to jeden z podstawowych błędów, jakie popełniają kierowcy. Z tego względu, że nie jest ona najczęściej użytkowana, wielu z nich po prostu o niej zapomina oraz o obowiązku, jaki na nich ciąży. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby dbać o termin ważności gaśnicy samochodowej oraz jej legalizacji. Poza tym, jeśli będzie niesprawna, a akurat będzie potrzebna do ugaszenia pożaru, konsekwencje z tym przykrym zdarzeniem mogą być naprawdę poważne. Ponadto, można dodatkowo otrzymać mandat karny.  

pixel