Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gdzie powinna być gaśnica w samochodzie?

2024-02-05

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w Polsce, gaśnica samochodowa jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu. Warto więc mieć świadomość o tym oraz wiedzę, gdzie najlepiej ją umieścić. Ma to bowiem kluczowe znaczenie w aspekcie bezpieczeństwa oraz szybkiej reakcji na rozprzestrzeniający się pożar. Gdzie więc zamontować gaśnicę w samochodzie?

Gdzie powinna się znaleźć gaśnica samochodowa?

Umiejscowienie gaśnicy w samochodzie nie powinno być w żaden sposób zlekceważone przez kierowcę. Wiedza o tym, gdzie się ona znajduje, może przyczynić się do szybkiego jej użycia i odpowiedniego zadziałania w sytuacji kryzysowej. Z reguły gaśnica samochodowa znajduje się tuż pod fotelem kierowcy, w profilach podłogi albo w przestrzeni na bagaż. Co istotne, musi ona być odpowiednio przytwierdzona – nie może luźno poruszać się po podłodze. Ponadto przewożenie luzem gaśnicy samochodowej, bez jej odpowiedniego zabezpieczenia, to nie najlepszy pomysł. W ten sposób będzie ona utrudniać między innymi wciskanie pedałów, będzie przemieszczać się na boki, a nawet może samodzielnie się uruchomić, co będzie zagrożeniem dla bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników drogi. Jeśli w samochodzie nie ma dedykowanego miejsca pod gaśnicę, warto rozważyć zakup torby albo uchwytu na nią, co oczywiście rozwiąże problem jej swobodnego przemieszczania się.

Obowiązek posiadania gaśnicy samochodowej a przepisy prawa

W kwestii bezpieczeństwa na drodze duża uwaga skierowana jest na umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ponieważ czasami o zdrowiu lub życiu poszkodowanych decydują minuty. Co jednak istotne, apteczka nie jest uznawana za obowiązkowe wyposażenie samochodu, w przeciwieństwie do gaśnicy. Jej brak może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Warto jednak podkreślić, że policja podczas kontroli drogowej sprawdza jedynie fakt posiadania gaśnicy samochodowej, a nie jej ważność. Ponadto, poza gaśnicami z manometrem, nie da się sprawdzić ich stanu technicznego, chyba że zostaną użyte. Z tego też powodu wprowadzono obowiązek legalizacji gaśnic, co 12 miesięcy. W praktyce oznacza to coroczny przegląd okresowy pojazdu. Wtedy też auto może być wyposażone w inną gaśnicę z nalepką legalizacji.

Posiadanie gaśnicy samochodowej - co warto o tym wiedzieć?

Na obecność gaśnicy w samochodzie powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu używanego auta. Nawet jeśli się ona w nim znajduje, to dla pewności i tak lepiej kupić nową. Gaśnice można znaleźć praktycznie w każdym sklepie z akcesoriami motoryzacyjnymi, w hipermarketach i oczywiście na stacjach paliw. W samochodach osobowych wystarczy gaśnica proszkowa, w której znajduje się jeden kilogram środka gaśniczego. Efektywniejsza rzecz jasna będzie dwukilogramowa. Przy wyborze gaśnicy należy sprawdzić datę produkcji. Z reguły producencie dają gwarancję na gaśnicę i wyznaczają termin pierwszego przeglądu po okresie dwóch lat. Na gaśnicach samochodowych najczęściej znajduje się oznaczenie B i C określające ich przeznaczenie. W skrócie, te dwie litery oznaczają przydatność do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych oraz gazów palnych. Może też znaleźć się litera A, która mówi o tym, że czynnik gaśniczy będzie skuteczny na materiałach ulegających rozżarzeniu. Co istotne, wybierając gaśnicę do samochodu nie warto kierować się ceną. Lepiej postawić na produkty renomowanych producentów, ponieważ będzie to potwierdzenie zgodności jej konstrukcji i zawartości do przeznaczenia. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać. Sprawność gaśnicy ma istotne znaczenie w przypadku pożaru, co przekłada się na bezpośrednie bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów pojazdu oraz innych użytkowników drogi.  

pixel