Co oznaczają litery na gaśnicach?
Każdy kierowca powinien zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa podróży. Obejmuje to m.in. wyposażenie auta we wszystkie niezbędne elementy. Wśród nich znajduje się gaśnica. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są typy gaśnic, jakie zadanie pełni ten środek gaśniczy i dlaczego warto mieć go pod ręką. Przyjrzymy się również oznaczeniom literowym umieszczanym na gaśnicach i rozszyfrujemy ich znaczenie.
Czym jest gaśnica?
Zgodnie z prostą definicją gaśnica to ręczne narzędzie, które służy do gaszenia pożarów. Z reguły posiada postać przenośną. Na rynku dostępne są gaśnice o różnych wymiarach. Te mniejsze przeznaczone są do samochodów. Te większe stosuje się do gaszenia pożarów w budynkach mieszkalnych, komercyjnych czy też użyteczności publicznej. Podstawowa konstrukcja gaśnicy składa się ze zbiornika ciśnieniowego, środka gaśniczego i zaworu wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Ponadto znajduje się na niej etykieta ze wskazaniem typu gaśnicy oraz jej docelowego przeznaczenia.
Czy gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce?
Obowiązujące w Polsce przepisy wskazują na to, że każdy pojazd zarejestrowany w naszym kraju musi być wyposażony w sprawną gaśnicę. Ponadto musi ona posiadać co najmniej typ BC lub ABC, które nadają się do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych, a także gazów palnych. Ponadto gaśnica musi mieć minimalną pojemność na poziomie litra. Do tego obowiązkowa jest ważna homologacja dla tego środka gaśniczego. Standardowo jednak ze względów bezpieczeństwa w pojazdach umieszcza się gaśnice o pojemności dwóch litrów, dzięki którym można skutecznie ugasić pożar na jego wstępnym etapie. Inne obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu to czytelna i oświetlona tablica rejestracyjna oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Ich brak skutkuje mandatem.
Jakie są rodzaje gaśnic i co oznaczają umieszczone na nich litery?
Jakie są gaśnice? Obecnie na rynku dostępne jest kilka podstawowych rodzajów gaśnic. Każda z nich posiada etykietę z oznaczeniem literowym, które wskazuje na specyfikę użytego w nich środka gaśniczego oraz docelowe przeznaczenie.
Ze względu na rodzaj gaśnicy i środek gaśniczy (np. dwutlenek węgla), dzieli się je według oznaczeń:
- GP - gaśnica proszkowa;
- GW - gaśnica pianowa;
- GS - gaśnica śniegowa;
- GWM - gaśnica wodna mgłowa;
- GWG - gaśnica gastronomiczna
- AS - gaśnica/agregat przewoźna śniegowa;
- AP - gaśnica/agregat przewoźna proszkowa.
Ponadto oznaczenia literowe wskazują na to, do jakich pożarów przeznaczona jest gaśnica. Zgodnie z tą klasyfikacją wyróżniamy takie symbole jak:
- A - przeznaczone są do gaszenia pożarów ciał stałych, w tym m.in.: gumy, drewna, papieru (rekomendowane to gaśnice proszkowe i pianowo-wodne);
- B - przeznaczone do gaszenia pożarów z grup cieczy palnych i topniejących pod wpływem temperatury, takich jak m.in.: benzyna, olej, alkohol itp. (rekomendowane to gaśnice proszkowe, śniegowe i pianowe);
- C - przeznaczone do pożarów związanych z gazem palnym np. propanem lub metanem (rekomendowane to gaśnice proszkowe i śniegowe);
- D - przeznaczone do gaszenia palnych metali, w tym m.in.: uranu, sodu i magnezu (gaśnice proszkowe);
- E - przeznaczone do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych pod napięciem powyżej 1000V (gaśnice energetyczne);
- F - przeznaczone do gaszenia pożarów łatwopalnych substancji w gastronomii, w tym m.in.: tłuszczów zwierzęcych i roślinnych (rekomendowane to gaśnice proszkowe i pianowe).
Inne oznaczenia widoczne na gaśnicach to:
- X - gaśnica znajdująca się pod stałym ciśnieniem;
- Z - gaśnica z osobnym zbiornikiem na środek gaśniczy i gaz, który go wypuszcza;
- cyfra - informacja o pojemności butli.
Szeroki wybór wysokiej jakości gaśnic różnego typu przygotowano w sklepie Nadkola.pl - znajdziesz je pod linkiem: https://nadkola.pl/pol_m_Gasnice-852.html.