Jak wybrać zabudowę kontenerową?
Gdyby nie zabudowy kontenerowe w samochodach dostawczych i ciężarowych, wydajny i bezpieczny samochodowy transport towarów byłby dużo trudniejszy. To właśnie dzięki niej można bezproblemowo przewozić pojazdami drogowymi najrozmaitsze rodzaje ładunków — także tych, które wymagają specjalnych warunków w zakresie temperatury czy poziomu wilgoci. Znalezienie odpowiedniego modelu dla swojej działalności może sprawić pewną trudność, dlatego w tym artykule podpowiemy Ci, jak się za to zabrać.
Czym jest zabudowa kontenerowa?
Co odróżnia samochód dostawczy od osobowego? Przede wszystkim dużo większa ilość miejsca, która pozwala swobodnie przewozić nawet ciężkie, duże towary. Pojazdy dostawcze wyposaża się więc w charakterystyczne, zamknięte nadwozie, zazwyczaj wyższe i kilkukrotnie dłuższe niż kabina pasażerska. To właśnie ono nosi nazwę zabudowy kontenerowej. Termin ten może być używany w stosunku do nadwozi o różnych wymiarach, ładowności czy sposobie wyposażenia. Odnosi się przede wszystkim do charakterystycznego, prostokątnego „kontenera”, umieszczanego za kabiną pasażerską samochodu dostawczego. Ten rodzaj nadwozia jest w pełni zamknięty, a dostęp do jego wnętrza zapewniają ulokowane z tyłu lub z boku pojazdu drzwi.
Na co zwracać uwagę, wybierając zabudowę kontenerową?
Zabudowa „kontener” pozwala uzyskać wysoką, pojemną przestrzeń ładunkową, odpowiednią do transportu najróżniejszych towarów. Na rynku występuje wiele jej modeli, a to, który wybierzesz, nie powinno być przypadkiem. Poniżej przytaczamy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań elementów do kontenerowej zabudowy samochodów. Szukasz niezawodnych, wytrzymałych elementów do zabudowy kontenerowej? Jesteś w dobrym miejscu! W Nadkola.pl przygotowaliśmy dla Ciebie bogatą ofertę komponentów do zabudów izotermicznych i kontenerowych produkcji renomowanych marek. Nasz asortyment pozwoli Ci bezproblemowo dostosować auto dostawcze do potrzeb Twoich i Twojej firmy. Zajrzyj do sklepu internetowego Nadkola.pl — wysokiej jakości komponenty do zabudów znajdziesz na stronie https://nadkola.pl/pol_m_Komponenty-do-zabudow-izotermicznych-i-kontenerowych-236.html.
Niska waga konstrukcji — bezpieczny i wydajny transport
Kontenerowy typ zabudowy umieszcza się na samochodach o różnej masie i ładowności. Należy pamiętać, że im cięższy jest pojazd wraz z ładunkiem, tym trudniejszy i bardziej kosztowny będzie przejazd. Przy dobieraniu komponentów zabudowy furgonu (płyty, drzwi, uchwyty, elementy wyposażenia, itp.) ważne jest więc, by celować w rozwiązania o dużej trwałości i stosunkowo niewielkiej masie własnej. Dla przykładu, zamiast ramy pośredniej stalowej, można wykorzystać komponent wykonany z profili aluminiowych.
Drzwi do zabudowy kontenerowej — na co zwrócić uwagę?
Zadaniem zabudowy kontenerowej jest ochrona jej zawartości przed czynnikami zewnętrznymi lub kradzieżą. Musi więc być ona szczelna oraz bezpieczna, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do ładunku. W dodatku umieszczone w niej drzwi muszą być zaprojektowane tak, by nie sprawiały problemu w procesie przeładunku. Najłatwiejszy dostęp do wnętrza naczepy zapewniają skrzydła drzwiowe, pełniące jednocześnie funkcję tylnej ściany kontenera. Takie rozwiązanie pozwala też wygodnie korzystać z wielu rodzajów elementów infrastruktury przeładunkowej, w tym ramp czy dźwigów. Wybierając system drzwiowy do samochodu, warto zawczasu pomyśleć o wszelkich akcesoriach, które mogą okazać się potrzebne podczas użytkowania pojazdu. Takimi elementami są na przykład trzymacze do drzwi oraz trwałe zamki.
Konfigurowalność — jakie rozwiązania niestandardowe można wprowadzić do zabudowy kontenerowej?
Zabudowa kontenerowa może być swobodnie modyfikowana, tak, by dostosować jej przestrzeń do potrzeb biznesu. W przypadku przewozu dużych ładunków jej wnętrze może być jedynie minimalnie zagospodarowane, zwalniając miejsce dla towarów. Jeśli masz taką potrzebę, w samochodzie dostawczym możesz umieścić półki, elementy oświetlenia czy ściany grodziowe, dzielące przestrzeń na segmenty. Przydadzą się także dodatkowe zabezpieczenia, takie jak uchwyty podłogowe czy listwy mocujące ulokowane na panelach kontenera. Potrzeba transportu mrożonej żywności lub innych produktów, które powinny być przechowywane w niskich temperaturach, stwarza dodatkowe wyzwanie dla działalności. Można sobie z nim poradzić, przeznaczając część lub całość przestrzeni kontenera na chłodnię. W tym przypadku konieczne będzie wykorzystanie agregatu, który pozwoli uzyskać ujemną temperaturę wewnątrz pojazdu. Nie należy zapomnieć o uszczelnieniu całości konstrukcji, by zapobiec stratom energetycznym. W tym celu warto wyposażyć zabudowę w dedykowane komponenty do izotermy.