Gaśnice- co warto o nich wiedzieć
Pożary zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie, a ogień może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Największym ryzykiem obciążone są miejsca użyteczności publicznej, a także firmy, budynki mieszkalne, czy wszelkiego rodzaju pojazdy. Wyposażenie ich w gaśnice wiąże się z niewielkim wydatkiem, a może uratować życie.
Gaśnice najlepiej podzielić ze względu na rodzaj środka gaśniczego, jaki zawierają.
Wyróżniamy:
- gaśnice proszkowe
- gaśnice pianowe (płynowe)
- gaśnice śniegowe (CO2)
- gaśnice wodne (w tym wodne mgłowe)
Należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje pożarów i należy do nich dopasować rodzaj używanej gaśnicy. Źle dobrana gaśnica zwiększy niebezpieczeństwo i zamiast ugasić ogień jeszcze bardziej go podsyci. Informacja, do jakiego pożaru możemy zastosować konkretną gaśnicę, znajduje się na jej opakowaniu i określają ją poniższe oznaczenia:
- Pożary klasy A – pożary materiałów stałych pochodzenia organicznego, np. drewna, papieru – gaśnica proszkowa, gaśnica pianowa;
- Pożary klasy B – pożary cieczy palnych, w tym również materiałów topiących się w procesie palenia, np. benzyna, rozpuszczalniki, smoła, lakiery – gaśnica proszkowa, gaśnica śniegowa (CO2) gaśnica pianowa,
- Pożary klasy C – pożary gazów, np. gaz ziemny, propan-butan – gaśnica proszkowa, gaśnica śniegowa (CO2)
- Pożary klasy D – pożary metali – gaśnica proszkowa (proszek D)
- Pożary klasy E – pożary urządzeń pod napięciem oraz w okolicy urządzeń elektrycznych – gaśnica proszkowa
- Pożary klasy F – pożary tłuszczów spożywczych, np. olej, frytura – gaśnica proszkowa, gaśnica pianowa, śniegowa z oznaczeniem F.
Na gaśnicy umieszczona jest instrukcja obsługi w formie tekstu i piktogramów.
Miejsce, w którym znajduje się gaśnica w obiekcie, powinno być łatwo dostępne i niczym niezastawione, a także zaopatrzone w znak BF001 Gaśnica. Znak ten jest bardzo charakterystyczny – przedstawia gaśnicę oraz płomienie na czerwonym tle w białej ramie.
Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, gaśnica musi obowiązkowo znajdować się w każdym pojeździe dopuszczonym do ruchu drogowego. W pojazdach zazwyczaj umieszcza się gaśnice samochodowe o wadze 1 kg. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się umieszczenie gaśnicy samochodowej 2 kg. Ważne, aby pamiętać o tym, że gaśnica samochodowa posiada termin przydatności i przynajmniej raz do roku należy zrobić jej przegląd. Koszt takiego przeglądu to około 10 zł.
Gaśnice mniejsze gabarytowo przeznaczone są do pojazdów, natomiast do miejsc użyteczności publicznej, zakładów pracy, szpitali, czy szkół należy wybrać gaśnice o wadze 4 kg lub większe. W naszym sklepie dostępne są różnego rodzaju gaśnice, zarówno gaśnice proszkowe jak i gaśnice pianowe, czy gaśnice wodne o różnej wadze.